EstiCRM
/
Blog
/

Co robi agent nieruchomości: obowiązki i zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami

Wiele osób wciąż sceptycznie podchodzi do korzystania z usług agenta nieruchomości. Tymczasem sprzedaż, kupno czy wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Pośrednik pomaga swoim klientom szybciej i korzystniej kupić lub sprzedać lokal.

Czym dokładnie zajmuje się agent nieruchomości? Jakie powinien mieć kwalifikacje i predyspozycje? Co powinien zaoferować osobie, która podejmie z nim współpracę. Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy agent nieruchomości musi mieć licencję;
  • kiedy warto skorzystać z jego usług;
  • kim jest agent/pośrednik nieruchomości.

Czym się zajmuje agent nieruchomości?

Agent nieruchomości (nazywany również pośrednikiem) zajmuje się głównie pośrednictwem w zawieraniu transakcji na rynku mieszkaniowym. Jego praca bywa wymagająca ze względu na konieczność równoważenia oczekiwań sprzedających, kupujących oraz wynajmujących.

Co robi pośrednik nieruchomości? W głównej mierze łączy ze sobą strony transakcji, które chcą kupić lub wynająć mieszkanie czy inną nieruchomość. Dobry agent nieruchomości potrafi skutecznie zachęcić do skorzystania z oferty. Na co dzień musi wykazywać się dobrą znajomością rynku nieruchomości, m.in. znać przepisy prawne związane z ich obrotem. Praca pośrednika wymaga ciągłego dokształcania się i dostosowywania do zmieniających warunków. Działania takiej osoby zmierzają do skojarzenia strony popytowej i podażowej, w efekcie czego dochodzi do sprawnej finalizacji transakcji.

Pośrednik nieruchomości powinien mieć rozwinięte umiejętności interpersonalne, w tym zdolność do budowania zaufania, utrzymywania dobrych relacji z klientami czy prowadzenia negocjacji.

Obowiązki agenta nieruchomości

To, czym się zajmuje agent nieruchomości, zależy w dużej mierze od strategii konkretnego biura. W niektórych agencjach robi praktycznie wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia bezpiecznej transakcji, w innych jest odpowiedzialny tylko za wybrane czynności. Wówczas pozostałe zadania wykonują zawodowi podwykonawcy.

Zakres obowiązków pośrednika nieruchomości uzależniony jest w znacznym stopniu od zapisów znajdujących się w umowie pośrednictwa. Istotne znaczenie ma jednak, by były zgodne z przepisami nadrzędnymi zawartymi w różnych ustawach. Nie mogą też zawierać przepisów abuzywnych.

Do najważniejszych obowiązków agenta nieruchomości zaliczają się m.in.:

  • opracowywanie ofert mieszkań i domów na sprzedaż lub wynajem;
  • prezentacja ogłoszeń w internecie albo innych nośnikach reklamowych;
  • stały kontakt z właścicielem lokalu oraz potencjalnymi klientami;
  • prezentowanie nieruchomości osobom zainteresowanym;
  • pozyskiwanie nowych ofert;
  • tworzenie umów kupna-sprzedaży lub najmu;
  • doradzanie klientom;
  • pomoc w tworzeniu niezbędnych dokumentów do finalizacji transakcji.

Czynności pośrednika w obrocie nieruchomościami

Agent nieruchomości powinien zadbać w pierwszej kolejności o dobre relacje z klientem. Musi umieć zbadać jego potrzeby, np. określić, na czym najbardziej mu zależy, jak szybko chce zbyć lub wynająć mieszkanie czy jaka cena będzie dla niego satysfakcjonująca. Osoba sprzedająca nieruchomość lub grunt może liczyć na to, że agent przygotuje ofertę, która skutecznie zachęci do zakupu.

W obecnych czasach zadania pośrednika w obrocie nieruchomościami nie ograniczają się wyłącznie do prezentacji lokum czy publikacji ogłoszeń. Agenci oferują coraz więcej usług towarzyszących, takich jak:

  • home staging,
  • wirtualne wycieczki,
  • promocja w kanałach social media.

Wielu pośredników bierze udział w konsultacjach wnętrzarskich, negocjacjach, wynajmie mebli oraz zajmuje się promowaniem ofert na portalach branżowych. Zadania agentów nieruchomości odnoszą się również do kompletowania potrzebnych dokumentów, ustalania ceny oferty czy uczestnictwa przy podpisywaniu aktu notarialnego.

Do obowiązków pośrednika należy sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, która przeznaczona jest na sprzedaż lub wynajem. Agent zapoznaje się z dokumentacją własnościową, dokonuje wstępnej kontroli zapisów widniejących w rejestrach urzędowych, a także sprawdza ewentualne obciążenia hipotekami i zadłużenia wobec banków, z tytułu zaległości w opłacaniu podatków czy względem dostawców mediów.

Doświadczony agent jest w stanie precyzyjnie określić cenę za sprzedaż lub wynajem mieszkania. Do jego zadań należy też oszacowanie czasu i terminu możliwej transakcji. W podpisanej umowie pośrednictwa ustalany jest zakres czynności oraz wysokość wynagrodzenia. Kompleksowe usługi obejmują pomoc w odtworzeniu dokumentów własnościowych, inwentaryzację obiektu w terenie oraz sporządzanie opisu nieruchomości i dokumentacji zdjęciowej.

Pośrednik nieruchomości poszukuje skutecznego sposobu promocji i odpowiedniej formy reklamy. Stara się w atrakcyjny sposób opracować ofertę sprzedaży lub najmu. Często do jego zadań należy wykonanie sesji zdjęciowej wnętrza, zamawianie miejsc reklamowych oraz publikacja ogłoszeń. Zajmuje się też obsługą klientów popytowych, tzn. udziela informacji na temat nieruchomości, ocenia wiarygodność zainteresowanego, aranżuje spotkania czy wyjeżdża w teren w celu prezentacji danego lokum.

Praca agenta nieruchomości może również polegać na sporządzaniu protokołów uzgodnień, a także pomocy w ustaleniu warunków umowy przedwstępnej, warunkowej czy przyrzeczenia. Pośrednik często dokonuje też rezerwacji terminu w kancelarii notarialnej oraz uczestniczy przy sporządzaniu umowy notarialnej. Z reguły służy wsparciem w organizacji rozliczenia transakcji i spłaty zadłużeń.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania lub domu przez agenta nieruchomości?

Pośrednik podejmuje działania, które mają na celu zwiększyć zysk sprzedającego. Odciążą taką osobę z różnych obowiązków związanych ze sprzedażą nieruchomości, m.in. prezentacji lokalu zainteresowanym czy poszukiwaniu nabywców.

Agent towarzyszy właścicielowi mieszkania od samego początku procesu sprzedaży. Doskonale zna realia panującego na rynku nieruchomości, co pomaga mu zawierać korzystne transakcje. Doświadczony pośrednik potrafi skutecznie prowadzić negocjacje, a także wie, kiedy warto skorzystać z home stagingu, aby sprzedać lokal szybciej i z większym zyskiem. Pośrednik przygotowuje też umowy przedwstępne i protokoły zdawczo-odbiorcze.

Jak zostać agentem nieruchomości w Polsce? Przeczytaj więcej.

Tabela: Przykładowe obowiązki agentów nieruchomości

Przyjęcie nieruchomości
Weryfikacja stanu prawnego i faktycznego, doradztwo i przedstawienie możliwych wariantów sprzedaży, usługa pośrednictwa/podpisanie umowy.
Oferowanie nieruchomości
Przygotowanie atrakcyjnej oferty, określenie sposobu i formy reklamy, publikacja ogłoszeń, obsługa klientów poszukujących nieruchomości, udzielanie informacji telefonicznie oraz pisemnie, prezentacja nieruchomości.
Sprzedaż lub wynajem nieruchomości Protokół uzgodnień, zgromadzenie niezbędnych dokumentów, uczestnictwo przy sporządzaniu umowy notarialnej, przekazanie mieszkania nowemu właścicielowi, pomoc w rozliczeniu transakcji, przepisanie umów na dostawę mediów.

Sprawdź, ile zarabia agent nieruchomości.

Co robi agent/ pośrednik nieruchomości: podsumowanie

Agent nieruchomości to specjalista, który pośredniczy w transakcjach sprzedaży nieruchomości. Doskonale wie, jak dopełnić wszystkich formalności, a także zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu lub wynajmu nieruchomości. Dzięki współpracy z pośrednikiem można znacznie szybciej kupić lub sprzedać mieszkanie, a także wynegocjować korzystniejsze warunki. Osoba wykonująca taki zawód zabezpiecza również transakcje pod względem prawnym.

Przeczytaj również...