EstiCRM
/
Blog
/

Jak zostać agentem (pośrednikiem) nieruchomości w Polsce [2024]?

Jak zostać agentem (pośrednikiem) nieruchomości w Polsce [2024]?

Marzysz o wysokich prowizjach, elastycznym czasie pracy i satysfakcji ze spełniania marzeń klientów o luksusowych domach? Zawód pośrednika nieruchomości nieustannie zyskuje na popularności. Zobacz, jak zostać agentem nieruchomości, jakie kwalifikacje są wymagane na tym stanowisku i jak szybko odnaleźć się w branży.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega praca agenta nieruchomości;
  • jakie biuro nieruchomości wybrać;
  • od czego zależy wynagrodzenie pośrednika,
  • ile zarabia dobry agent nieruchomości.

Kim jest agent nieruchomości?

Osoba wykonujące ten zawód łączy ze sobą strony transakcji, które są zainteresowane sprzedażą lub wynajmem nieruchomości. Agent (inaczej pośrednik) wykonuje różne działania, które zmierzają do zawarcia umowy między właścicielem lokalu a nabywcą.

Szczegółowy zakres czynności jest wskazany w umowie pośrednictwa. Pośrednik zajmuje się m.in. poszukiwaniem nieruchomości i nabywcy, jej promowaniem, negocjowaniem warunków oraz weryfikacją formalno-prawną. Ściśle współpracuje nie tylko ze stronami transakcji, lecz także podmiotami wydającymi potrzebne dokumenty, np. notariuszem czy prawnikiem.

Jakie obowiązki spoczywają na agencie nieruchomości?

Doświadczony pośrednik posiada wysokie kompetencje i obszerną bazę klientów. Dzięki temu jest w stanie szybko znaleźć nabywcę czy najemcę nieruchomości. Potrafi szybko polecić osobie zainteresowanej nieruchomość dopasowaną do jej potrzeb.

Pośrednik nieruchomości odpowiada m.in. za tworzenie i publikację oferty sprzedaży lub wynajmu, prezentację lokalu potencjalnym klientom, pozyskiwanie nowych ofert sprzedaży i wynajmu, weryfikację pod kątem prawnym, analizę rynku, obowiązujących trendów i działań konkurencji oraz doradztwo.

Sprawdź, co robi agent nieruchomości.

Wymagania stawiane pośrednikom nieruchomości

Pracodawcy nie wymagają obecnie posiadania wyższego wykształcenia. Aby zostać agentem nieruchomości, wystarczy ukończyć szkołę średnią. Do pozostałych wymagań stawianych kandydatom przez pracodawców można zaliczyć m.in.:

  • łatwość nawiązywania kontaktów i utrzymywania relacji,
  • samodzielność,
  • umiejętności negocjacyjne oraz sprzedażowe,
  • mobilność,
  • elastyczność,
  • zainteresowanie branżą nieruchomości,
  • co najmniej podstawowa znajomość edytorów tekstu i programów graficznych.

Niezwykle przydatne jest wcześniejsze doświadczenie w obsłudze klienta, wykształcenie średnie, wiedza z zakresu prawa w obszarze nieruchomości oraz umiejętne zarządzenie czasem pracy.

Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Aby zostać agentem nieruchomości, trzeba:

  • poznać przepisy w zakresie nieruchomości,  
  • zdobyć wiedzę na temat obranej ścieżki zawodowej,
  • pracować nad pewnością siebie
  • rozwijać umiejętności komunikatywne.

Warto zarazem nauczyć się przygotowywania umów przedwstępnych i innych istotnych dokumentów, które z punktu widzenia prawa są niezbędne do kupna, wynajmu lub sprzedaży nieruchomości.

Stwórz swoje CV na stanowisko agenta nieruchomości i umieść w nim informacje, które wskażą, że spełniasz wymagania pracodawcy. Z czasem ocenisz, jaką specjalizację chcesz wybrać. Na przykład ustalisz, czy interesuje Cię rynek wtórny lub pierwotny, mieszkania i domy jednorodzinne, nieruchomości komercyjne czy biurowe.

Jeśli jednak chcesz zdobyć wykształcenie, które pomoże Ci wykonywać wyżej wymienione obowiązki, pomocne mogą okazać się studia na kierunkach takich jak: prawo, ekonomia, budownictwo, marketing, socjologia lub komunikacja wizerunkowa, public relations. Innym sposobem na zdobycie wiedzy jest uczestnictwo w kursach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami czy udział w wewnętrznych kursach organizowanych przez pracodawcę.

Jako przyszły pośrednik nieruchomości powinieneś wykupić polisę OC od następstw szkód, które mogą powstać w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Przygotuj się także na konieczność częstych wyjazdów, co stanie się znacznie łatwiejsze, jeśli masz prawo jazdy kat. B. Twoim głównym zadaniem będzie znalezienie klienta, a następnie nakłonienie go do nabycia przedmiotu transakcji. Dlatego w tym zawodzie tak bardzo liczą się zdolności interpersonalne i umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia.

Jeśli chciałbyś zostać agentem nieruchomości, musisz posiadać zaświadczenie o niekaralności – brane są pod uwagę głównie wyroki skazujące za przestępstwa cywilne, skarbowe oraz związane z obrotem nieruchomościami. Kolejnym wymaganiem jest także pełna zdolność do czynności prawnych oraz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Czy w 2024 r. pośrednik musi posiadać licencję?

Aktualnie nie trzeba mieć żadnej licencji do wykonywania tego zawodu. Obowiązek ten został zniesiony w 2014 r., kiedy weszła w życie Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Wcześniej, aby uzyskać państwową licencję, trzeba było mieć wyższe wykształcenie lub zdać egzamin i odbyć praktykę.

Zdobycie licencji nadal jest możliwe dla osób, które chcą uzyskać potwierdzenie swoich kwalifikacji. Dokument wydaje Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) po przejściu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu. Taka licencja zwiększa wiarygodność pośrednika i pomaga mu zdobyć zaufanie klientów.

W pracy agenta przydaje się doświadczenie w branży nieruchomości, sprzedaży lub obsłudze klienta. Pośrednik powinien nieustannie się rozwijać i aktualizować swoją wiedzę. Pożądane jest rozwijanie umiejętności i kompetencji z zakresu prawa w nieruchomościach, negocjacji czy radzenia sobie ze stresem. Na starcie przyda się inwestycja w profesjonalny kurs. Dzięki niemu można uzyskać podstawową wiedzę i przygotować się do podjęcia pierwszej pracy.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na rozwijanie swoich umiejętności na własną rękę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Samodzielna nauka i zdobycie materiałów pochłania bardzo dużo czasu. Jeśli skorzystasz z płatnych kursów, musisz zainwestować środki finansowe. Istnieje również możliwość rozpoczęcia kariery bez doświadczenia i wkładu finansowego. Wiele biur nieruchomości prowadzi rekrutacje na stanowisko doradcy czy agenta.

Niektóre agencje nieruchomości finansują nowym pracownikom szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu agenta. Najczęściej odbywają się one online przy użyciu platformy e-learningowej. Pozwalają zdobyć zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, którą możesz zweryfikować poprzez skorzystanie z interaktywnych testów. Zyskujesz również możliwość uczestnictwa w warsztatach, dzięki którym nabędziesz umiejętność swobodnego prowadzenia rozmów z klientami.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami może być kierunkiem kariery dla każdego, kto łatwo dopasowuje się do zmiennych warunków, posiada wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, lubi pracę z ludźmi i jest odporny na stres.

Jakie jeszcze wymagania powinieneś spełniać pośrednik? Jak być skutecznym agentem nieruchomości? Sprawdź w poniższej tabeli najważniejsze informacje.

Tabela: Jak zostać profesjonalnym agentem nieruchomości w 2024 roku?

Przydatne kwalifikacje agentów Prawo jazdy, znajomość prawa mieszkaniowego, duża wiedza na temat rynku mieszkaniowego i budownictwa, znajomość technik sprzedaży, umiejętność przygotowywania ofert, umów i innych dokumentów, wiedza związana z przetwarzaniem i ochroną danych osobowych.
Zdolności interpersonalne Komunikatywność, umiejętności negocjacyjne, nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami, dobra organizacja pracy, samodzielność, dyspozycyjność, umiejętność wyznaczania sobie celów, motywacja, wysoka kultura osobista. 
Obowiązkowe wymagania Zaświadczenie o niekaralności, pełna zdolność do czynności prawnych, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – polisa OC od następstw szkód, znajomość przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami, umiejętność przygotowywania umów przedwstępnych i innych dokumentów oraz prezentacji nieruchomości.
Niewymagane, lecz przydatne Dokument potwierdzający kompetencje pośrednika – licencję wydaje Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Aby ją zdobyć, należy mieć co najmniej średnie wykształcenie, odbyć kurs PFRN i zdać egzamin.

Licencja pośrednika nieruchomości – co to takiego?

Jak zostać agentem/ pośrednikiem nieruchomości: podsumowanie

Aby zostać agentem nieruchomości, należy przedstawić CV, w którym wyszczególnione zostaną najważniejsze osiągnięcia zawodowe oraz kluczowe kompetencje. W tym zawodzie z pewnością przyda się również prawo jazdy kat. B, znajomość programów komputerowych, wiedza na temat lokalnego rynku oraz znajomość technik marketingowych.

Zarobki pośrednika zależą zwłaszcza od umiejętności sprzedażowych i wartości transakcji. Pensja agenta opiera się w dużej mierze na prowizji. Z aktualnych danych wynika, że mediana miesięcznych zarobków pośredników nieruchomości wynosi 6300 zł brutto. Szacuje się, że średnie roczne zarobki takich specjalistów kształtują się na poziomie 116 000 zł netto.

Przeczytaj również...