Kursy i szkolenia dla agentów (pośredników) nieruchomości w 2024 i 2025 roku
Kursy i szkolenia dla agentów (pośredników) nieruchomości w 2024 i 2025 roku
Zastanawiasz się, jaką rolę w pracy pośrednika odgrywają szkolenia uzupełniające i warsztaty? Jak wybrać odpowiedni kurs? Agent nieruchomości powinien dokształcić się m.in. z obowiązujących przepisów prawnych. Nie bez znaczenia są również kursy dotyczące specyfiki pracy w tym zawodzie oraz związane z kwestiami marketingowymi. Podpowiadamy, co warto wybrać na początku kariery i w późniejszym okresie pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie szkolenia dla pośredników nieruchomości oferuje PFRN;
- czy warto skorzystać z kursów przeznaczonych dla początkujących agentów;
- ile kosztują szkolenia dla doświadczonych pośredników nieruchomości.
Na co zwrócić uwagę wybierając kurs pośrednika?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad posiadanymi umiejętnościami sprzedażowymi i negocjacyjnymi. Zgubna bywa stagnacja, czyli przekonanie o braku płaszczyzny do dalszego rozwoju. Błędne jest przeświadczenie o tym, że na temat branży nieruchomości wiemy praktycznie wszystko. Aby efekty pracy pojawiły się szybciej, warto zadbać o przemyślany plan działania. Sukces w branży zależy nie tylko od posiadanego doświadczenia, ale też systematyczności. Działanie według wypracowanego wcześniej schematu nie zawsze się sprawdza. Wiedza, umiejętności i odpowiednie narzędzia – wszystko to może okazać się kluczem do sukcesu.
Plan szkoleń dla początkujących agentów
Pierwszym i sprawdzonym sposobem na poznanie i zrozumienie mechanizmów, z którymi mamy do czynienia na rynku nieruchomości, mogą być książki. Po zapoznaniu się z niektórymi publikacjami mamy szansę na szybsze przyswojenie wiedzy i wdrożenie jej w praktyce. Finalizacja pierwszej transakcji na rynku nieruchomości bywa efektem systematycznej pracy z klientem. Dzięki niej można poczuć zastrzyk motywacji do dalszego rozwoju.
- Dawka solidnej wiedzy pozwala na dynamiczne wejście w realia rynku nieruchomości.
- Niezbędne jest poznanie podstawowych definicji i pojęć, jakie pojawiają się w codziennej pracy pośrednika.
- Następnie możemy przejść do zapoznania się ze specyfiką zawodu agenta nieruchomości, czyli schematami działania oraz narzędziami, dzięki którym zdecydowanie prostsze jest wykonywanie rutynowych czynności.
- W dalszej kolejności warto pracować nad kompetencjami sprzedażowymi i negocjacyjnymi.
- Wskazane jest zapoznanie się z dostępnymi sposobami reklamy, dzięki którym można pozyskać klientów.
Polecane kursy dla pośredników
Niezbędnym elementem w pracy agenta nieruchomości jest zdobycie wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów. Dzięki niej pośrednik może ocenić status prawny nieruchomości, wskazać dokumenty potrzebne do sfinalizowania transakcji i ewentualne ograniczenia do jej przeprowadzenia. Kursy z aspektów prawnych pozwalają na zdobycie wiedzy, dzięki której możliwe jest uniknięcie błędów w dalszej pracy. W dużym stopniu wzmacnia pewność siebie podczas przeprowadzania transakcji sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Wszystko to wpływa na efektywność działań, co ma przełożenie na zarobki.
Kurs na agenta nieruchomości PFRN
Posiadanie licencji czy specjalnego zezwolenia nie jest obecnie wymagane, by legalnie wykonywać ten zawód. Warto jednak rozważyć ofertę Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN) specjalizującej się w organizacji kursów dla pośredników nieruchomości. Od wielu lat prowadzi szkolenia, które kończą się egzaminem i otrzymaniem licencji. Kursy dla pośredników organizowane są w wielu polskich miastach. Przed zgłoszeniem i zdaniem egzaminu warto posiłkować się literaturą i publikacjami, które pojawiają się w internecie. Po ukończeniu kursu agent otrzymuje certyfikat świadczący o dobrym przygotowaniu do pracy.
Co przemawia za zdobyciem licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami w PFRN?
- Kursy i szkolenia są prowadzone przez doświadczonych właścicieli biur nieruchomości.
- Kursanci mają kontakt ze specjalistami, którzy niejednokrotnie przerobili skomplikowane transakcje.
- Dzięki licencji PFRN zyskujemy dostęp do społeczności agentów podnoszących swoje kompetencje.
- Polska Federacja Rynku Nieruchomości organizuje szkolenia cyklicznie w oparciu o potrzeby pośredników.
Licencja pośrednika nieruchomości: dlaczego warto?
Szkolenie z procesu i schematu pracy pośrednika
Niezwykle przydatna jest umiejętność korzystania z narzędzi tj. aparat fotograficzny, CRM, programy do zarządzania czasem pracy i związana z wyszukiwaniem ofert prywatnych. Pomocna bywa znajomość obsługi portali nieruchomości oraz aplikacji wspierających codzienne działania. Nie bez znaczenia są również narzędzia do tworzenia rzutów mieszkań. Szkolenie dla pośredników w obrocie nieruchomościami może posłużyć do poznania określonych schematów pracy. Zaliczyć do nich można:
- pozyskiwanie nowych ofert dostępnych na lokalnym rynku;
- dodawanie ogłoszeń skierowanych do konkretnej grupy docelowej;
- przeprowadzanie prezentacji nieruchomości;
- dbałość o szczegóły i odpowiednią organizację pracy.
Szkolenia marketingowe i sprzedażowe
W pracy pośrednika przydaje się home staging, czyli umiejętność odpowiedniego fotografowania obiektów na sprzedaż lub wynajem. W późniejszym etapie znaczenie ma umiejętność przygotowywania oferty. Dobrze opracowane ogłoszenie może przyciągnąć wzrok potencjalnych klientów. Nie bez znaczenia są także prowadzone konta na social media, odpowiednio dobrana mowa korzyści czy umiejętność negocjacji warunków. Umiejętnie przeprowadzony proces transakcyjny pozwala na zachowanie dobrych relacji z klientem i zwiększa prawdopodobieństwo, że poleci on osobom trzecim skorzystanie z usług pośrednictwa.
Koszt szkolenia dla agenta nieruchomości – kursy online
Osoby z branży nie muszą wychodzić z domu, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Niektóre kursy dla agentów są organizowane w formie online, ich celem jest przekazanie kompleksowej wiedzy i praktycznych umiejętności, np. w zakresie przepisów związanych z gospodarką nieruchomościami, regulacjami wynikającymi z obowiązującej ustawy czy znajdującymi się w Kodeksie cywilnym. Wiele z nich przybiera formę warsztatową, co pozwala na analizę konkretnych sytuacji, rozwiązywanie problemów czy wymianę doświadczeń. Zaprojektowane zostały nie tylko z myślą o agentach nieruchomości. Ich koszt waha się pomiędzy 1000 zł a 2500 zł.
Tabela: Najważniejsze kursy i szkolenia – stacjonarne i online
Kursy i szkolenia dla agentów (pośredników) nieruchomości: podsumowanie
Wymienione narzędzia pomagają w efektywnym wykonywaniu zawodu pośrednika nieruchomości. Zdaniem wielu osób są absolutnym fundamentem w tym fachu. Warto pamiętać o tym, że wiedzę zdobytą podczas kursów i szkoleń dla agentów warto od razu przekuć w działania. Udział w szkoleniach sprzyja wzmocnieniu umiejętności określania opłacalności zakupu nieruchomości czy poszukiwania niezbędnych informacji. Dzięki nim można realnie określić stopę zwrotu z inwestycji i poznać podstawy prawne związane z realizacją transakcji. Uczestnicy kursów mają dostęp do materiałów szkoleniowych, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć specyfikę branży.